Porcja inspiracji

W Toastmasters uczymy się od siebie nawzajem, ale sięgamy też po rady mistrzów i ekspertów.
Szukasz wskazówek dotyczących przemawiania? Nie wiesz, jak opanować mowę ciała? Mamy na to sposoby:

1. Posłuchaj głosu eksperta!

#1

Wpływ mowy ciała na mówcę i na publikę. Mowa edukacyjna w klubie Toastmasters we Wrocławiu.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że mowa ciała to bardzo ważny element wystąpień publicznych, wpływający przede wszystkim na samego mówcę. Większość przecenie wartość mowy ciała w komunikacji błędnie interpretując regułę 55/38/7. W filmie znajdziesz podstawowe informacje dotyczące postawy, mimiki, gestów i ruchu po scenie, które ułatwią Ci przygotowanie następnych przemówień.

Robert Umpirowicz – trener biznesu i coach, specjalizujący się w wywieraniu wpływu i obronie przed manipulacją zaprasza do wspólnego rozwoju we Wrocławiu jak i na terenie całej Polski.

2. Przeczytaj odpowiednią książkę!

W wyborze lektury mogą pomóc – napisane przez toastmasterów i z myślą o toastmasterach 🙂 – recenzje pozycji dostępnych w Klubowej Bibliotece.

#1

jak_aslett

A co, jeśli coś pójdzie nie tak?

Wyobraź sobie, że dostajesz propozycję wystąpienia przed dużą publicznością. Zgadzasz się bez zastanowienia. Jednak im bliżej wygłoszenia mowy, tym bardziej się stresujesz, w głowie zaczyna się panika. Wewnętrzny monolog: jak się przygotować, aby twoje przemówienie wypadło jak najlepiej. Skupiasz się przede wszystkim na przygotowaniu tekstu przemówienia. Jednak udane wystąpienie — to nie tylko dobrze przygotowane przemówienie. To również aspekty organizacyjne, o które warto zadbać przed wystąpieniem, w trakcie i po wystąpieniu. Książka D. Asletta „Jak przemawiać publicznie, aby nie wyjść na idiotę?” krok po kroku wprowadza czytelnika w aspekty organizacyjne, dotyczące działań związanych z wygłoszeniem mowy. O co warto zadbać przed wystąpieniem, jak reagować w tak zwanych „gorących” sytuacjach (zepsuty mikrofon, nagle zgubiłeś wątek, zbyt głośno w sali itd.), jak zakończyć mowę, aby wpaść w pamięć słuchaczy na długo. Autor szczegółowo opisuje różne czynności i działania, które obniżą stres podczas przemówienia. Dla kogo jest ta lektura?

 • Jeśli zamierzasz w niedalekiej przyszłości wygłosić mowę swojego życia
 • Jeśli chcesz prowadzić spotkania lub twoim marzeniem jest zostać konferansjerem (dobrze omawiane są zapowiedzi)
 • Jeśli jesteś osobą, która odkłada wszystko na ostatni guzik (autor krok po kroku podpowiada aspekty organizacyjne wystąpienia)
 • Jeśli jesteś wystarczająco zaawansowanym mówcą, aby nie pisać i uczyć się na pamięć tekstu wystąpienia (autor proponuje przygotować konspekt mowy za pomocą słów-kluczy).

 

Naza Simińska

 

#2

kamel

Gdybyś mógł wybrać jedną lekturę o wystąpieniach publicznych, warto będzie rozważyć książkę T. Kammela „Jak występować publicznie …nie tylko w telewizji”.

Autorem książki jest Tomasz Kammel, dziennikarz telewizyjny, prezenter i autor vloga Kammel Czanel na Youtube. Książka jest naładowana wartościową informacją na temat wystąpień publicznych. We wstępie Kammel zachęca, aby każdy zadał sobie pytanie, „po co ty chcesz występować publicznie?”, pisze o znalezieniu własnej misji jako mówcy. Kolejno przechodzi do tematów tremy i stresu na scenie i proponuje rozmaite ćwiczenia.

Pisze również o tym, czym jest mowa efektowa, jak taką mowę stworzyć, co można mówić, a czego unikać. Inne wskazówki, którymi T. Kammel dzieli się na stronach swojej książki to:

 • Jak radzić sobie z trudną publicznością
 • Co robić, gdy sala traci koncentrację
 • Jak pracować z mikrofonem, aby nie popsuć szansy na imponujące wejście
 • Jak występować w telewizji, gdy jesteś gościem lub prezenterem
 • Jak prawidłowo korzystać z mównicy i czytać z kartki

Dla kogo jest ta książka?

Dla wszystkich początkujących i zaawansowanych mówców. Każdy może znaleźć dla siebie coś nowego.

Atuty książki:

 • Dużo zdjęć, przedstawiających poprawną lub nieprawidłową mowę ciała podczas wejścia na scenę, wygłaszania mowy, trzymania rekwizytów, uścisku dłoni, korzystania z mównicy itd. Nawet jeśli nie masz czasu przeczytać książki, warto po nią sięgnąć, aby przejrzeć zdjęcia.
 • Przystępny język, szybko się czyta.

Naza Simińska

Zapisz się na nasz newsletter!
 Wyrażam zgodę na otrzymywanie od WrocLove Toastmasters PL Newslettera z informacjami związanymi z działalnością klubu i zamieszczonymi w jego ramach informacjami handlowymi.